Diriliş Ertuğrul 108. Bölüm 28 Şubat. Ertuğrul’un Ares İle İlgili Planı Ne?

Trt 1 ekranlarında yayınlanan Diriliş Ertuğrul dizisi son 5 bölümde, Atv ekranlarında yayınlanan “Sen Anlat Karadeniz” dizisine geçildi. Ancak yine reyting oranları çok iyi. Ertuğrul Ares ile birlikte Konya’ya Sultan Alaaddin’in yanına gitmişti. Ares burada Emir Saaddetin Köpek ile ilgili tüm gerçekleri Sultan Alaaddin’e anlattı. Emir Saadeettin’e çok hiddetlenen Sultan onun başına kılıcını dayamıştı. Ancak ondan bütün sırlarını öğrenmek ve Saaddettin’in ihanetinden tam emin olmak için zindana attırmıştı. Peki Saaddettin bundan sonra ne yapacaktır? Emir Saaddettin Ölecek midir

Ertuğrul Ares’e bütün bildiklerini Sultan’a anlatması koşulu ile canını bağışlayacağını söylemişti. Ares te bütün bildiklerini Sultan Alaaddin’e anlattı. Şimdi sıra Ertuğrul’a gelmişti. Ertuğrul kendisine ve obasına bunca kötülüğü yapan, onu kaçıran ve esir eden, hatta oğlu Gündüz’ü bile kaçırma hadsizliğini yapan Ares’i serbest bırakacak mıdır? Ertuğrul Halime Sultan ile konuşmuştur. Halime Ares’in ölmesinden yanadır. Ancak Ertuğrul Ares’e bir söz vermiştir ve onu tutacaktır. Zira Ertuğrul sözünün eri bir adamdır. Peki Ares serbest kalınca ne yapacaktır?

Ares zindanda vicdan muhasebesi yaparken rüyasında İbnül Arabi’yi görür. Arabi ona güzellikle yaklaşır ve İslam dininin güzelliğinden bahseder. Ares gördüğü rüyanın etkisi ile gözyaşlarına boğuldu. Ertuğrul ise Ares’in kendisine yaptıüı onca kötülüğe rağmen onu serbest bırakarak gitmesini sağladı. Ancak yolda onu bekleyen tehlikeden habersizdi. Emir Saaddettin Köpek adamlarından Göktuğ’u yollayarak Ares’i yakalamalarını istedi. Götuğ ve adamları Ares’i ele geçirecekken gelen Ertuğrul Ares’i onların elinden kurtardı ve Emir Saaddettin’in adamı Göktuğ’u öldürdü. Ares gördükleri karşısında adeta dumura uğradı. Böyle mert bir insan olmazdı zira. Ama vardı! Ertuğrul Gazi tamda böyle bir adamdı…

Diğer taraftan Emir Köpek Sultan tarafından zindana atılmıştır. Sultan onun ihanetinden tam emin olmadan onu öldürmeyecektir. Zira size geçtiğimiz hafta Emir Saaddettin’in ölmeyeceğini söylemiştik. Emir Saaddettin’in zindana atılmasından dolayı memnun olmayan Atabey Ertuğrul ile karşı karşıya gelmişti. Ertuğrul’u tehdit eden Atabey onun kellesinin gideceğini söyledi. Ertuğrul ise her zamanki gibi geri adım atmayarak onun kellesinin gideceğini ima etti. Sarayda tek hain Emir Köpek değildir.

Ares Müslüman Oldu

Ertuğrul’un kendisine yaptıkları karşısında çok etkilenen Ares, İbnül Arabi’nin rüyasında söylediklerininde etkisinde kalarak Ertuğrul’a beklenmedik bir şey söylemiştir. Ares’in bu kararı almasında yanındaki çok güvendiği adamların onu sırtından vurması da etkili olmuştur. Zira adamlarından hiçbiri onu kurtarmaya gelmemiştir. Ares Ertuğrul’a müslüman olmak istediğini söylemiştir. Eruğrul ise ona Kelime-i Şahadet gitirterek müslüman olmasını sağlamıştır. Evet Ares müslüman oldu. Peki bunlar bir oyun mu yoksa geçekten müslüman oldu mu Ares?

Peki gelelim Ares’in gerçekten müslüman olup olmadığına. Ares bana kalırsa gerçekten müslüman oldu. Çünkü döktüğü gözyaşları ile beni inandırdı kendisine. Zaten dediği gibi Ares’in kaybedecek bir şeyi kalmadı. en azından şimdi Ertuğrul gibi güçlü bir kardeşi olur. Ertuğrul’un ise başı derde girdi. Ares’i Göktuğ’un elinden kurtaran Ertuğrul Sultan’ın emir ile tutuklanarak Konya’ya götürülüyor. Bana kalırsa Ertuğrul’a Ares’i kurtardığı için Emir Saaddettin’e iftira attığı yalanı uydurulacak. Sultan büyük bir yanlışın içinde kalacak. Peki Ertuğrul ne zaman kurtulacaktır?

Diriliş Ertuğrul  28 Şubat Fragmanı 108. Bölüm

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*