İdris Koçovalı Gerçekte Kimdir? İdris Koçovalı Gerçek Bir Karakter midir?

Bu sezona muhteşem bir başlangıç yapan Çukur dizisinde heyecan hız kesmeden devam ediyor. Ay Yapım imzası taşıyan dizi her geçen bölüm daha da heyecanlı bir hal alıyor. Peki İdris Koçovalı karakteri için Kürt İdris’ten mi esinlenildi? Çukur dizisinde merak edilenlerin başında ise Çukur Mahallesi gerçekte var mıdır? sorusu geliyor. Çukur Mahallesinin nerede olduğunu öğrenmek için haberimizin üzerine tıklamanız yeterli. Peki dizide Çukur’un sahibi olan İdris Koçovalı gerçekte var mıdır? 

Bilindiği gibi dizide İstanbul’a yıllar önce gelen İdris Koçovalı Çukur mahallesine yerleşmiş ve burada pazarcılık yaparak yaşıyordu. Burada Emmi lakaplı “Mücahit” ve Paşa lakaplı “Cihangir”  kendisi ile yol arkadaşlığı yapmaktadır. Geç, atik ve cevval olan bu üçlü mahallede yoksullara yardım eden, onların sıkıntılarını çözen birer adam haline gelirler. Daha sonrasında mahalle tarafından “İdris Baba” olan alınan İdris Koçovalı sonrasında tüm Çukur Mahallesinin de sahibi olmuştur. Peki gerçekte böyle bir karakter var mıdır?

İdris Koçovalı karakteri için Kürt İdris lakaplı İdris Özbir’den feyz alındığı ortaya çıktı. Bilindiği gibi bir dönem çokça haberleri yapılan İdris Özbir (Kürt İdris) Esra Erol’un kayınpederi. Esra Erol’un Ali Özbir ile evlenmesinden sonra hepimiz, “Esra Erol bir mafya babasının oğlu ile mi evlendi?” haberlerini sıkça okuduk. Peki İdris Koçovalı karakteri için Kürt İdris’ten esinlenildiğini nereden anladık?

Geçtiğimiz günlerde Kürt İdris lakaplı İdris Özbir’in oğlu Ali Özbir’e bir instagram hesabından atılan mesaja karşılık veren Ali Özbir bu iddeayı kabul etmişti. Kullanıcının attığı mesajda; “Ali abi Çukur dizisindeki yer alan İdris Koçovalı’nın hikayesi için babanızın hikayesinden esinlenildiği doğru mudur?” sorusuna “doğru” diye yanıt vermesi üzerine İdris Koçovalı karakteri için Kürt İdris Lakaplı İdris Özbir’den ilham alındığı ortaya çıkmış oldu. Peki Kürt İdris Kimdir? Kürt İdris’in hayatı?

Kürt İdris Kimdir? Esra Erol’un Kayınpederi Kürt İdris.

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en afilli mafya babalarından olan İdris Özbir (Kürt İdris), 1937 yılında Kars’ta dünyaya gelmiştir.
İstanbul’a geldiğinde bir kelime dahi Türkçe bilmiyordu. ”Kürt” lakabıda buradan gelmektedir. 1970′li yılların başında İstanbul şehrine gelerek mafyalık bazında ufak tefek suçlar işleyerek adını biraz olsun duyurmuştur. 1980 yıllarında bodyguard’lık yani kulüplerde ve barlarda fedailik yaparak çeşitli mafya babalarıyla da tanışma imkanı bulmuştur. Ünlü mafya babalarından Dündar Kılıç ile sıkı bir dost oldukları bilinirdi. Bir süre sonra kendi mafya grubunu kurmaya karar vermişti.
1990 yılından sonra işlediği suçlarla adını mafya dünyasına iyice duyuran ”Kürt İdris’‘ güvenlik güçleri tarafından da takip edilmeye başlandı. Kendisi yeraltı kariyerine, hazine arazilerini parselleyip satmaktan, çek – senet tahsilatı yapmaktan, kasten adam yaralamadan, adam kaçırma ve tehditten, ayrıca ulusrarası civaoksit kaçakçılığı gibi cezası yüksek tehlikeli işlerle uğraşmıştır. Ama tüm bunların yanında Kürt İdris, mafyalık yaptığı yıllar boyunca kadın ticareti ve uyuşturucu kaçakçılığı işine katiyyen girmemiştir.
İdris Özbir, İstanbul DGM’de görülen davada diğer sanıklarla birlikte yıldırma ve korkutma gücünü kullanarak çek – senet tahsilatı ile arazi ihtilaflarında aracılık yapmakla suçlanıyordu. 8 ay kadar cezaevinde yatan Özbir, 10 Nisan 2001 tarihinde suçsuz olduğu kesinleşince serbest bırakılmıştı.
Kendisi mafya babalığını faal olarak devam ettirirken işlediği suçlardan dolayı tam 10 kez idam cezasıyla karşı karşıya gelmiştir.
Ölmeden önce gazetecilere verdiği bir demeçte; Mustafa Kemal’e, İsmet Paşa’ya, Kenan Evren’e ”baba” diyen bu millet bana da baba demiştir, sağ olsun diyerek ilgiyi üzerine çekmeyi başarmıştır.
Bir dönem sırf eğlenmek amacıyla müzik piyasasına giren ama bu konuda mafyalık kadar başarılı olamayan Özbir’in, İbrahim Tatlıses’i kendi himayesine alıp ve yeraltı dünyasının temel taşı olan ünlü mafyalarıyla tanıştırdığı söylenir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*