Diriliş Ertuğrul Dizisinde Geçen Nikea Neresidir? Nikea Günümüzde Neresidir? Nikea Şimdi Nerededir?

Diriliş Ertuğrul dizisi Türk televizyon ekranlarında yayınlanmış belkide gelmiş geçmiş  en fazla izlenme oranına sahip yapımı. Osmanlı Devletinin kuruluşundan önce geçilen çetin ve meşakkatli yolların anlatıldığı dizide heyecan bu bölümle zirve yaptı.

Her bölümü ayrı bir heyecan yaratan ve bir sonraki bölümü merakla beklenen yapımda olaylar tarihsel boyutu ile anlatılmaya çalışılıyor. Dizide 2 sezon önce Bilecik’e göç eden Kayı Boyu burada büyük başarılara imza attı. İlk olarak bölgenin en önemli ticaret merkezi olan Hanlı Pazar’ı alan Etuğrul öncülüğündeki Kayı’lar şimdi de fethedilemez denilen Karacahisar Kalesi’nin yeni sahipleri oldu. Peki kale komutanları başta olmak üzere herkesin dilinden düşürmediği Nikea isimli yer neresidir? Nikea günümüzde hangi şehir veya yerleşim yeridir?

Nikea Neresidir, Şimdi Neresi Olmuştur?

Diriliş Ertuğrul dizisinde adı geçen Nikea isimli yer günümüzde İznik’tir. İznik feth edilmeden evvel Bizans İmparatorluğu tarafından idare edilmekteydi. Nikea yani iznik bu imparatorluğun en güçlü olduğu yerlerden biriydi.

Bİizans mparatorluğuna bağlı olan bu yer etrafı komple surlarla çevrili olduğu için Yunanca’da sur anlamına gelen “is” kelimesi Nikea’nın başına getirilerek Yunanca’da “İsnikea” olarak anılmıştır. Sonrasında buranın fethi Türkler tarafından gerçekleşince “İsnikea” kelimesi Türkçe’ye geçerken İznik olarak geçmiştir. O gün bugün bu tarihi yerin adı İznik olarak anılmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*